Kto povedal, že ventilátor musí byť škaredý kus hlučného bieleho plastu špatiaci vašu halu či kanceláriu?

Kto povedal, že ventilátor musí byť škaredý kus hlučného bieleho plastu špatiaci vašu halu či kanceláriu?

22. mája 2016

Jasné, že nikto! Ak ste na priestor okolo seba nároční a potrpíte si na kvalitný dizajn, tak potrebujete ventilátor, ktorý nie je iba o vetraní. Dominantný “eye catcher”, luxusný doplnok, masterpiece. 

Samozrejme, vzhľad je mega dôležitý, no v ideálnom prípade by nemal byť na úkor samotnej funkčnosti. Asi prvé čo vám dnes pri ventilátore zrejme napadne je otázka, prečo ho vlastne kupovať, keď klíma je účinnejšia? Pre zdravie. Práve zdravotné výhody sú dôvodom prečo klimatizácie, po masívnom nástupe, ventilátory nikdy nepochovali. Áno, ventilátor je síce menej účinný, no omnoho zdravší než akákoľvek klíma. Vzduch totiž ochladzuje prirodzenou cirkuláciou a neoslabuje tak našu imunitu. Navyše, je ekonomicky výhodnejší a cez deň môže byť v pracovni, večer v kuchyni a v noci zase v spálni. 
 

Celokovový ventilátor Stadler Form Charly v získal prestížnu cenu iF Design Award 2016.

 

Efekt ventilátora je založený na tom, že prúdiaci vzduch odfúkne medznú vrstvu na našej pokožke a s ňou aj vlhkosť z potu. Preto máme pocit ochladenia, a dojem chladnejšieho prostredia napriek tomu, že teplota v miestnosti ostala defacto rovnaká. Prúdiaci vzduch nás tak dokáže osviežiť aj vo veľkej horúčave.

Pri výbere ventilátora dbajte na kvalitu materiálov, podľa možností sa vyhýbajte plastom. Fakt vyzerajú zle a najmä stojanové verzie sú spravidla mimoriadne labilné. Naopak, celokovové ventilátory sú nadčasové a pri správnom používaní vás celkom určite prežijú. Ak máte radi teplejšie materiály, zvoľte kombináciu kovu s drevom. Vyzerá úchvatne.
 

Ikonický OTTO od Stadler Form, vyrobený z bambusového dreva.

 

Veľký pozor si dávajte na hlučnosť, určite nepotrebujete okrem tepla bojovať aj s bolesťou hlavy. Dôležitý je tiež výkon a teda správny výber v pomere s veľkosťou miestnosti v ktorej chcete ventilátor používať. Poteší aj možnosť jednoduchého odnímania krytu a prístupu k vrtuli aby ste ju vedeli jednoducho čistiť od prachu. Nuž a napokon - prevedenie. V princípe sú na trhu ventilátory štyroch typov - stojanový, stolový, podlahový a stropový.

 

Industriálna dokonalosť v tvare Q.  

 

Akokoľvek sa ale rozhodnete, vedzte, že ideálne je spojenie elegantného minimalistického vzhľadu, nízkej hlučnosti a poctivého remesla. Presne také ponúka švajčiarska značka Stadler Form.

 

© coolberry.sk 2016