Fiat Panda, kúpelne Laufen, hodinky Seico, či telefón Siemens. Vedeli ste, že všade tam má svoj rukopis značka Alessi?

Fiat Panda, kúpelne Laufen, hodinky Seico, či telefón Siemens. Vedeli ste, že všade tam má svoj rukopis značka Alessi?

23. septembra 2019

„Skutočná dizajnová práca musí ľuďmi pohnúť, vzbudiť emócie, vrátiť spomienky, prekvapiť a ísť proti spoločnému mysleniu.“
ALBERTO ALESSI

Talianska “továreň na sny” Alessi už onedlho oslávi storočnicu. Od svojho založenia v roku 1921 sa z dielne na spracovanie kovov pretransformovala do moderne zmýšľajúcej fabriky talianskeho dizajnu, ktorá sa môže pochváliť spoluprácou so skutočne veľkými dizajnérmi. 

Prvé spojenie s Carlom Mazzerim, Luigim Massonim, Anselmom Vitalem v päťdesiatych rokoch prinieslo nečakaný úspech a dnes už má na konte skutočne veľké mená ako Achille Castiglioni, Duo King-Kong, Pio Manzù, Frank Genhry a Phillipe Stark.

A práve Phillipe Stark je autorom snáď najznámejšieho produktu tejto značky - odšťavovača citrusov Juicy Salif, ktorého ikonický vzhľad už 25 rokov fascinuje milovníkov dizajnu po celom svete. Juicy Salif je súčasťou mnohých múzejných zbierok produktového dizajnu a v Alessi ide o jeden z historicky najpredávanejších produktov.
Korene Alessi však siahajú aj k talianskemu inžinierovi Alfonsovi Bialettimu, ktorý bol nielen starým otcom Alberta Alessiho, ale najmä vynálezcom najslávnejšieho kávovaru Moka, ktorý vďaka Alessi prešiel luxusným faceliftingom a dnes rovnako hrdo kraľuje v ponuke Alessi.

Dizajnový kávovar Moka a ikonický Juicy Salif z dielne Alessi. 

Spolupráca s Alessi je dnes v portfóliu známych a úspešných talianskych, ale aj svetových dizajnérov snáď povinnou jazdou. Stovky svetových dizajnérov a architektov, ktorí sa na tvorbe pre Alessi podieľali potvrdzujú jediné. Alessi je dinosaurus, ktorý nieleže prežil, ale ktorý každým rokom naberá nový dych a prináša produkty plné emócií, spomienok a prekvapení, ktoré vás nadchnú rovnako, ako vysoko kvalitné prevedenie s dôrazom na detail.

Počiatočný výber domácich potrieb z niklu, mosadze a chrómu postupne doplnili o nové materiály ako plast, drevo a sklo a začali písať novú éru značky Alessi. Každá misa, každá kanvica, skrátka každý jeden produkt dizajnom priam dýcha. Ponuka Alessi je výsledkom neustálej snahy skĺbiť potreby trhu s umením, zachovať tradície a kultúrne zázemie svojej oblasti a zároveň reflektovať zmeny a medzinárodný rozvoj. Spracovanie materiálov inovatívnymi metódami a špecifickými postupmi s cieľom odlíšiť sa od konkurencie prináša značke úspech na celom svete. A Slovensko nie je výnimkou.

Kooperácia Alessi však nezostala iba pri dizajnéroch a domácich potrebách. V širokom portfóliu tejto značky nájdete tiež spojenie s automobilkou Fiat, ktorej výsledkom bol automobil Fiat Panda Alessi, či Alessi Watches vyrábané v spolupráci s japonskou značkou Seiko, ktoré sú v ponuke dodnes.

Alessi Watch vyvinuté v spolupráci so Seiko.

Nadčasový koncept Il Bagno Alessi vytvorený dizajnérom Stefanom Giovannonim ešte v roku 2002 bol použitý v spolupráci s kúpeľňami Laufen a batériami Oras. Vďaka oceneniam Design Awards “Gold” (2011) and Green Good Design award (2010) ho možno považovať za jednu z navydarenejších spoluprác vôbec.

Koncept Il Bagno Alessi z pera Stefana Giovannoniho pre Laufen.

Štyri kuchynské moduly La Cucina Alessi z roku 2006 zase navrhol Alessandro Mendini pre taliansky Foster a Valcucine a telefón Il Telefono Alessi pre nemecký Siemens pochádza z dielne obľúbeného Stefana Giovanoniho.

La Cucina Alessi navrhnutá Alessandrom Mendinim.

Najnovší počin, ktorý by sme rozhodne nemali vynechať bol predstavený v galérii White Space Chelsea v New Yorku a je ním široká škála dizajnérskych objektov Alessi for Delta inšpirovaná originálnym konceptom dizajnérov Ronana a Erwana Bouroullec, Patricie Urquiola, bratov Campanovcov, Stefana Giovannoniho, Miriam Mirri a Kristiiny Lassus. Dizajnové jedálenské sety pre jednu z najväčších svetových leteckých spoločností Delta Airlines navrhli v Alessi v roku 2017 a predstavujú absolútnu revolúciu v úrovni poskytovania leteckých služieb.

Kolekcia servírovacích doplnkov navrhnutá pre Delta Airlines. 

Každá podobná spolupráca vytvára ucelený obraz o úspešnej značke, ktorá sa nebojí žiadnej výzvy a žiadneho segmentu a preto je Alessi vo svete dizajnu pojem.

V Coolberry sme Alessi privítali s nadšením, a postupne sa naša dizajnová výberovka napĺňa kúskami tejto značky. Máme radi dizajn a kvalitu, a preto máme radi Alessi.
Aj vy budete.

Michaela Kemény ( e-shop leader) 
© coolberry.sk