Kameninový čajník, sklenený čajovar, či nerezová kanvica? Ako si vybrať správny čajník pre dokonalý čajový rituál?

Kameninový čajník, sklenený čajovar, či nerezová kanvica? Ako si vybrať správny čajník pre dokonalý čajový rituál?

9. októbra 2019

Mám rada čaj. Ovocný, bylinkový sáčkový, sypaný, akýkoľvek. Avšak aj napriek tejto láske k čaju partím k ľuďom, ktorý sa v jeho príprave príliš nevyžívajú. Sú dni, kedy ma príprava čaju baví, ale tých málo. Väčšinou nemám čas venovať mu toľko pozornosti, ako by si možno zaslúžil a možno sa tým aj ukracujem o nejaký “kulinársky” zážitok, avšak popri rodine, práci, domácnosti a koníčkoch som rada, že sa k nemu dostanem skôr ako vychladne. Na coolberry.sk ponúkame niekoľko tipov čajníkov a opäť sme ich vyberali na základe vlastnej skúsenosti. Veď nakoniec, ak chcete ponúknuť to najkrajšie z najlepšieho, musíte sa najskôr trošku zorientovať.

A my sme začali pri Eva Solo. Dánska značka známa minimalistickým štýlom a elegantným dizajnom, no najmä tým, že čokoľvek ponúkne, vždy je to nejakým spôsobom vychytané. Snaží sa prinášať produkty s benefitom. A to nielen z pohľadu dizajnu ale hlavne funkčnosti. Aj preto máme v ponuke viacero produktov a z nich rovno dva čajníky. My Big Tea. Tak sa volá jednen z nich, no u nás dostal láskyplnú prezývku “svetríkový”, pretože je vpodstate oblečený do pleteného púzdra pripomínajúceho svetrík. Svetríkový čajník je klasika. Obľúbený tvar a systém nalievania, vyrobený z keramiky s klasickým vrchnáčikom a nerezovým uškom. Skvelá voľba pre milovníkov klasiky a severského štýlu. Svetríky čajníku v dvoch farbách evokujú zimnú romantiku a či chcete alebo nie, pri pohľade naň dostanete chuť na čaj. Okrem toho keramický čajník My Big Tea od Eva Solo je naozaj “big” a s objemom 1,5 litra v našej ponuke rozhodne vedie.

My Big Tea od Eva Solo

Eva Solo My Big Tea

Mojim obľúbeným kúskom od Eva Solo je však sklenený čajník Teamaker, ktorý je z úplne iného cesta ako keramická klasika. Používam ho denne aj kvoli nedostatku času, s ktorým väčšinou bojujem. Teamaker je sklenená karafa, ktorá má v sebe umiestnené dômyselné kovové sitko a v ňom špeciálny uzáver, ktorým ovládate dĺžku luhovania čaju. V správnom čase zatlačíte kovovú tyčinku a sitko uzavrie čaj vo svojom vnútri. Nemusíte teda riešiť veberanie čaju von. Sitko je navrhnuté tak, aby z neho čaj nekvapkal a tak sa vyhnete nechcenému neporiadku. Teamaker je ideálny na sypané čaje, ale skvelo s v ňom luhuje aj mäta, zázvor, či bylinky. A čo ma na tomto čajníku baví najviac je neoprénový obal, ktorý funguje ako termoska a udrží čaj teplý dostatočne dlho, aby ste ho stihli vypiť. Objemovo je síce menší, ale na každodenné používanie pri práci absolútne stačí. Pre mňa absolútna jednotka.

Eva Solo Teamaker

Eva Solo Teamaker

Dánsky dizajn má čo ponúknuť, preto pri ňom ešte chvíľu zostanem. Kultová dizajnová značka Stelton je skvelým príkladom toho, že dobrý dizajn je nadčasová záležitosť. Stelton sa špecializuje na doplnky do domácnosti a my v coolberry.sk sme si veľmi obľúbili jeho kameninovú kolekciu Theo. Čajník Stelton Theo je vyrobený z poctivej kameniny, ktorá dokáže udržať teplotu dlhšie, čo opäť poteší hlavne chronických nestíhačov ale aj labužníkov-vychutnávačov. Až do dna a stále teplý :)

Stelton THEO

Stelton Theo 

Kolekcia Theo je inšpirovaná východnou kultúrou, čo cítiť na výbere materiálov ale aj na samotnom dizajne. Cítite Áziu? Ja určite. A tú cítiť aj pri čajníku Stelton Collar, ktorý je rovnako vyrobený z kameniny, avšak namiesto bambusu má rúčku z kaučukového dreva. Wow. Collar je výnimočný hlavne svojím dizajnom. Práca s ním je iná, zaujímavá už len samotným nalievaním čaju zboku. Collar je skvost, ktorý je natoľko odlišný, že v našej čajovej výberovke nemohol chýbať.

Stelton Collar

Stelton Collar

A nakoniec je tu malý nerezový čajník Teako, ktorý som si zamilovala na prvý pohľad. Pochádza z dizajnérskej dielne XD Design. Objemom je síce najmenší v našej ponuke, no to nás nemôže odradiť. Zdanie totiž klame, Teako má objem 1 liter, a to je dostatok čaju na celé dopoludnie. Rovnako ako Teamaker, aj teako pracuje so systémom kontrolovaného luhovania sypaného čaju. Silikónový zásobník s čajom zalejete vodou a v správnom čase jednoducho vytiahnete a zachytíte o vrchnáčik čajníka. Čaj sa tak už nebude ďalej luhovať a vy nestrácate čas jeho vyprázdňovaním. Proste vychytávka musí byť.

Teako Teapot od XD DesignXD Design Teako Teapot  

Akokoľvek sa na to pozerám, myslím že ak hľadáte čajovú kanvicu, naša dizajnová výberovka je tak rozmanitá, že sa tam proste určite niekde nájdete. Držím palce a nech vám chutí.

 

Michaela Kemény ( e-shop leader)
© coolberry.sk